agonia
francais

v3
 

Agonia.Net | Règles | Mission Contact | Inscris-toi
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial

Poezii Românesti - Romanian Poetry

poezii


 


Textes du même auteur


Traductions de ce texte
0

 Les commentaires des membres


print e-mail
Visualisations: 2498 .



stilourile sau arta de a scrie frumos
personnelles [ ]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
par [dea92 ]

2009-10-17  | [Ce texte devrait être lu en romana]    | 



Atât instumentele de scris pe care le folosim zi de zi cât și felul în care scriem spune multe despre personalitatea,ocupația sau aspirațiile noastre.
Arta de scrie frumos este sinonimă cu stiloul.Știți că inventatorul tocului rezervor a fost un român,Petrache Poienaru,care a primit brevetul francez în 1827.
Pentru a alege un stilou de calitate trebuie să cunoaștem câteva aspecte pe care ar trebui sa le ia în seamă un doritor:o peniță prețioasă,o formă delicată și urma fină de cerneală,nu ar fi rău și o marcă celebră.Recomandarea de aur pe care o fac cunoscătorii este aceea de a nu cumpăra decat după ce încearcăm personal stiloul.Acesta trebuie sa aibă forma,greutatea,tăietura peniței potrivite felului în care scriem sau să se"asorteze" cu personalitatea sau ocupția noastra.
Nu știu la ce vă gândiți voi dar eu când privesc un stilou îmi apare in fața imaginea unui profesor care se pregătește să așeze o nota în "oglinda clasei"sau un copil ce abia a pășit pragul școlii și care face primii pașii spre a învăța alfabetul.Un pix mă duce cu gândul la un adolescent grăbit pe când un creion îmi aduce în minte un student la o facultate cu profil real.
Modul în care scriem este influențat de felul nosru de a fi.Un scris dezordonat ascunde o persoana nehotărâtă,grăbită,impulsivă pe când un scris ordonat dezvăluie o persoană calmă,calculată și responsabilă.
Să nu uităm și de zicala:"Cine scrie curmeziși te iubește pe furiș,cine scrie într-o parte de dragoste are parte!"



.  |










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii La maison de la litérature poezii
poezii
poezii  Recherche  Agonia.Net  

La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Politique de publication et confidetialité

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites! .